The following candidates have filed for office:

Municipal Offices
Candidate Name Status
Farr West City Council
Boyd Ferrin Election Candidate
Matt Gwynn Election Candidate
Farr West City Mayor
Z. Lee Dickemore Election Candidate
Harrisville City Council 2 Year Term
Jake Schlegel Disqualified
Kevin Shakespeare Election Candidate
Grover Wilhelmsen Election Candidate
Harrisville City Council 4 Year Term
Clark Beecher Election Candidate
Jennifer Jensen Election Candidate
Jeffery H. Pearce Election Candidate
Austin Tracy Election Candidate
Harrisville City Mayor
Gary L. Robinson Election Candidate
Michelle N. Tait Election Candidate
Hooper City Council-Districts 1 & 2
Wes Davis Eliminated in Primary
Steven E. Dolatowski Eliminated in Primary
Chris Paulsen Election Candidate
Scott H. Scoffield Election Candidate
Hooper City Council-Districts 3 & 6
Chris J. Cave Election Candidate
Hooper City Council-Districts 4 & 5
Brad Ostler Election Candidate
Huntsville Town Council
Max S. Ferre Election Candidate
Wendy Hale McKay Election Candidate
Huntsville Town Mayor
James A. Truett Election Candidate
Marriott-Slaterville City Council - East
Delbert Hodson Election Candidate
Marriott-Slaterville City Council - West
Erin Holley Election Candidate
Marriott-Slaterville City Mayor
Stacy Palen Election Candidate
Scott Van Leeuwen Election Candidate
North Ogden City Council
Julie Anderson Election Candidate
Ryan Barker Election Candidate
Blake D. Cevering Election Candidate
Bruce P. Christensen Withdrew
Sara L. Fawson Election Candidate
Randy Winn Withdrew
North Ogden City Mayor
Brent R. Taylor Election Candidate
Ogden City At Large Seat A
Jacob Hale Eliminated in Primary
Jill McCullough (Barker) Eliminated in Primary
J. H. Thompson Eliminated in Primary
Lew A. Wheelwright Election Candidate
Marcia White Election Candidate
Ogden City At Large Seat B
Bart Blair Election Candidate
Xiomara C. Chinchilla Eliminated in Primary
Alexander Johnson Eliminated in Primary
Mary Khalaf Election Candidate
Lena Morgan Disqualified
Nelson Riches Eliminated in Primary
Ogden City Municipal Ward #1
Angela Choberka Election Candidate
Paul Rivers Election Candidate
Ogden City Municipal Ward #3
Neil Hansen Eliminated in Primary
Taylor Knuth Election Candidate
Doug Stephens Election Candidate
Plain City Council
Chad R. Allen Election Candidate
Todd L. Davis Election Candidate
Don Weston Election Candidate
Plain City Mayor
Jon D. Beesley Election Candidate
Bruce Higley Election Candidate
Pleasant View City Council
Nate Arrington Election Candidate
Jeff Bolingbroke Eliminated in Primary
David Chugg Election Candidate
Steven Gibson Election Candidate
Dale L. Roberts Election Candidate
Justin J. Urry Eliminated in Primary
Brian Weeks Eliminated in Primary
Pleasant View City Mayor
Leonard Call Election Candidate
Toby Mileski Election Candidate
Riverdale City Council
Brent Ellis Election Candidate
Gary E. Griffiths Election Candidate
Bart Stevens Election Candidate
Riverdale City Mayor
Norm Searle Election Candidate
Roy City Council
Jan Burrell Election Candidate
Chris Collins Election Candidate
Douglas Nandell Eliminated in Primary
Joe K. Paul Election Candidate
Brad Sawyer Eliminated in Primary
Bryon K. Saxton Election Candidate
Roy City Mayor
Steven "Big Al" Alan Cooper Eliminated in Primary
Willard S. Cragun Election Candidate
Robert E. Dandoy Election Candidate
Dave Tafoya Withdrew
South Ogden City Council
Adam Brinley Withdrew
Robert Higgs Election Candidate
Mike T. Howard Election Candidate
Jeremy D. Howe Eliminated in Primary
Wayne M. Smith Election Candidate
Susan Stewart Election Candidate
Jason Vandenberg Withdrew
Sandra Lee Wright Eliminated in Primary
South Ogden City Mayor
Sallee Orr Election Candidate
Russell L. Porter Election Candidate
Brandon Thompson Eliminated in Primary
Uintah City Council
Kristi Bell Election Candidate
Gordon S. Cutler Election Candidate
Gregory Johnson Election Candidate
Uintah City Mayor
Lawrence Flitton Election Candidate
Washington Terrace City Council
Larry D. Weir Election Candidate
Jeff West Election Candidate
Washington Terrace City Mayor
Mark C. Allen Election Candidate
West Haven City Council
Brian D. Baggs Eliminated in Primary
J. Rhett Bonham Eliminated in Primary
J. Evan Humble Eliminated in Primary
Randy Hunter Election Candidate
Nina Morse Election Candidate
Shawn L. Smith Election Candidate
Rob Vanderwood Election Candidate
West Haven City Mayor
Sharon A. Bolos Election Candidate
Dean J. Murray Election Candidate

Special Districts
Candidate Name Status
North View Fire District #1
Richard S. Hendrix Election Candidate
North View Fire District #2
Jeff Comeau Election Candidate
Rick L. Rasmussen Election Candidate
Phillip Swanson Election Candidate
North View Fire District #3
Mae M. Ferguson Election Candidate
North View Fire District At-Large
Carl D. Turner Election Candidate
Cameron West Election Candidate
Taylor West Weber Water Improvement District
Brandon Barrow Election Candidate
Larry L. Famuliner Election Candidate
Brent R. Fowers Election Candidate
Chad Gibson Election Candidate
Uintah Highlands Imrovement District Board of Trustee
Linda V. Hartman Election Candidate
Brent W. Innes Election Candidate
John P. Reeve Election Candidate
Weber Fire District
Bren Edwards Election Candidate
Kerry W. Gibson Election Candidate
Kevin Ward Election Candidate
Wolf Creek Water & Sewer Improvement District
Edward Adair Election Candidate
Larry McBride Election Candidate